Adam i Karol. Dwa orły przednie ?? Zniknęły jednego dnia w Szkocji w „niewyjaśnionych okolicznościach”, w odległości zaledwie kilku kilometrów od siebie. Oba mogliśmy śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym, mamy więc komplet informacji o trasach ich przelotów. Oto reportaż Chris’a Packham’a:

Tak naprawdę nie ma ani krzty tajemnicy w pojawiających się regularnie informacja o otruciach, postrzeleniach czy zaginięciach ptaków drapieżnych. Akurat tu, w Szkocji, to teren polowań myśliwych na pardwy mszarne. Drapieżniki giną jednak w całej Europie: myszołowy, kanie rude, jastrzębie czy właśnie orły przednie. Zaledwie wczoraj pisaliśmy o skazaniu myśliwego w Niemczech za bardzo podobną zbrodnię wobec przyrody. Ale do złapania sprawców dochodzi niezwykle rzadko, a nawet wówczas kary są symboliczne. Możemy to zakończyć tylko w jeden sposób – zakazując polowań na ptaki, wszędzie i bez wyjątków. Również w Polsce, jednym podpisem ministra pod rozporządzeniem (petycja Niech Żyją!).

Jak w większości krajów, kryminalne działania myśliwych są wspierane przez silne lobby i powiązania z politykami.

„Aby je zakończyć, niezbędna będzie znacząca wola polityczna na najwyższym szczeblu, samego premiera, aby zapewnić odpowiednie przywództwo do zakończenia tego typu praktyk, skazy na naszych sumieniach.”

„Jak długo będziemy tolerować taki poziom kryminalnych prześladowań ptaków drapieżnych, narodowego skarbu szkockiej przyrody?”