Drodzy sympatycy akcji „Łączą nas ptaki”. Akcja, którą przeprowadziliśmy na Malcie drobnymi krokami dobiega końca, ale nasze działania związane z poprawą bezpieczeństwa ptaków będą kontynuowane. Wiele jest do zrobienia we Włoszech, na Cyprze, w Grecji, Francji, ale także w krajach Bliskiego Wschodu. Pamiętajmy też, że w Polsce poluje się na 13 gatunków ptaków. Część z nich jest migrantami i Polska jest dla nich tylko etapem podróży. Tu kończą życie choćby dziesiątki tysięcy gęsi zbożowych i białoczelnych. Walcząc o dobro ptaków w innych krajach, wspierajmy też działania organizacji walczących o zakaz polowań na ptaki w naszym kraju. Jako Psubraty jesteśmy członkiem koalicji Niech Żyją!
Dalsze działania
Nasze działania na Malcie będą kontynuowane, zapewniamy też, że dostarczymy tam każdą pracę i list, który otrzymamy w ramach I edycji akcji. Jednocześnie szukamy pomysłów na kontynuację akcji. Najtrudniejszy, ale i najważniejszy byłby Liban. Ginie tam rocznie aż 2,5 mln ptaków (dane z raportu z 2016 r. pt. „Zabijanie” [The Killing] BirdLife International). Rozpoczęliśmy już konsultacje z miejscowymi organizacjami ekologicznymi, szukamy pomysłów i… tłumaczy 😀
Ponieważ zajmujemy się coraz częściej nie tylko Maltą, zdecydowaliśmy o zmianie nazwy strony naszej akcji na portalu Facebook na uniwersalne „Łączą Nas Ptaki” [Birds Unite Us].
Międzynarodowa petycja
Dlaczego akurat Liban? Być może czekają nas rewolucyjne zmiany w pierwszej próbie sformalizowania myślistwa w tym kraju u za sprawą prezydenta Michela Aoun, który wystąpił z wezwaniem, aby chronić przyrodę kraju: “Szkoda, że Liban przemieni się w pustynię bez roślin, drzew, ptaków i zwierząt morskich, że wycina się drzewa, aby stawiać budynki, co jest wręcz zbrodnią”. „Powinien istnieć traktat pokojowy między człowiekiem a drzewem, a także człowiekiem i ptakami, ponieważ grzeszymy wobec ich”. Chwytamy więc tę sprzyjającą okoliczność z nadzieją, że naszą oddolną akcją uda się przyspieszyć zmiany na korzyść przyrody.
Oto link do podpisanego przez 52 organizacje ornitologiczne (także Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) apelu do prezydenta Libanu o wprowadzenie zakazu strzelania do ptaków w czasie migracji wiosennych. Pełny tekst listu do Prezydenta Libanu, Pana Michela Naima Aouna dostępny jest tutaj.
Zachęcamy do obserwowania naszego profilu i strony internetowej. Wszystkie porady i dyskusje są także bardzo mile widziane 🙂