Początki

W dziale „Kim jesteśmy?” opisaliśmy początki akcji i Psubratów, czyli jak negatywne wrażenia podróży zwykłych turystów mogą przerodzić się w ruch szukający zmiany i nadziei dla migrujących ptaków. Początkowo dominowały same negatywne uczucia, stąd strona Facebook „Stop zabijaniu ptaków migrujących na Malcie” – dziś już nazwa została zmieniona na Łączą Nas Ptaki. Ale po kilku tygodniach, napisaniu artykułu w miesięczniku Dzikie Życie, przyszedł czas na zastanowienie się, jak naprawdę możemy wpłynąć na poprawę sytuacji migrujących ptaków. Wydaje się, że obecne pokolenie jest już stracone i tutaj konieczne są tylko ścisłe regulacje prawne. Ważne, aby dbać o edukację przyrodniczą kolejnych generacji Maltańczyków i nadzieję, że miłość do przyrody okaże się silniejsza niż źle rozumiane tradycje. sami w naszej galerii prac.

Działamy!

Stąd nasz pomysł na akcję Łączą Nas Ptaki. Jej pierwsza część to szereg zajęć z dziećmi w polskich szkołach, przedszkolach, świetlicach, ogniskach plastycznych itp. Przygotowaliśmy krótkie pakiety edukacyjne, z wieloma pomysłami na zajęcia, w trakcie których dzieci poznają kilka migrujących gatunków ptaków i dowiedzą się w interakcyjny sposób o ich problemach. Następnie dzieci piszą listy do swoich rówieśników na Malcie, prosząc ich o opiekę i pomoc ptakom, aby wróciły do nas bezpiecznie na wiosnę. Dzieci mogły napisać własne listy lub skorzystać z naszej propozycji:

Drodzy mieszkańcy Malty,

Piszemy do Was z Polski. Słyszeliśmy wiele o Waszym pięknym, wyspiarskim kraju. Wiemy, że jest u Was ciepło, prawie codziennie świeci słońce, morze wokół jest błękitne, a nurkując w nim można zobaczyć kolorowe ryby i rozgwiazdy.

U nas jest teraz dość zimno, bywa nawet mroźnie, a od czasu do czasu pada śnieg. Lubimy naszą zimę, ale czekamy też na nadejście wiosny, kiedy drzewa się zazielenią, kwiaty zakwitną, a z dalekich krajów wrócą do nas ptaki – będą śpiewać, wić gniazda, wysiadywać jajka i opiekować się pisklętami. To właśnie ptaki są dla nas najważniejszym znakiem nadchodzącej zmiany pór roku i nie możemy się doczekać, aż już do nas wrócą!

Wiemy, że niektóre z tych ptaków będą leciały z Afryki nad Waszymi wyspami, a zmęczone podróżą przysiądą tam, aby skorzystać z Waszej gościnności i chwilkę odpocząć. Przed nimi jeszcze daleka droga do krajów położonych w naszej części Europy, na przykład Polski, Francji, czy Niemiec. Niektóre będą leciały jeszcze dalej na północ, do Skandynawii i Rosji. Wyobrażamy sobie, że ich podróż łączy ludzi mieszkających w tych odległych krajach.

Trochę się jednak martwimy o naszych skrzydlatych przyjaciół, bo ich droga jest przecież bardzo długa, męcząca i niebezpieczna. Słyszeliśmy, że niektórzy ludzie organizują polowania i zabijają bardzo wiele ptaków, wykorzystując ich zmęczenie i krótkie chwile odpoczynku. Inni łapią je w pułapki, aby trzymać potem w niewoli w klatkach. Trudno nam w to uwierzyć, bo przecież ptaki kochają wolność, należą do nieba i trochę do nas wszystkich. Dlatego bardzo Was prosimy o ich ochronę i zapewnienie im bezpieczeństwa. Wierzymy, że dzięki Waszej pomocy uda im się szczęśliwie do nas dolecieć.

Przesyłamy Wam swoje prace, które przedstawiają nasze ulubione ptaki, abyście mogli cieszyć się ich widokiem przez cały rok. Łączą nas ptaki! ?

Pozdrawiamy
Wasi przyjaciele z Polski

Do listów dzieci dołączały własnoręcznie wykonane prace plastyczne. W przeróżnych technikach! Ołówek, farby, flamastry, kolaże, wycinanki, wyklejanki. Akcja oczywiście nie miała charakteru artystycznego, tym niemniej inwencja dzieci i ich prace przeszły nasze wyobrażenia 🙂 Zobaczcie sami w naszej galerii prac.

Prace plastyczne

W trakcie trwania akcji zorganizowaliśmy w urzędzie Ursynowa w Warszawie wystawę prac dzieci, wraz z planszami edukacyjnymi dla mieszkańców.

Co udało nam się osiągnąć na Malcie?

Sporym problemem okazało się nawiązanie kontaktu ze szkołami na Malcie. Nie chcieliśmy wysłać paczek bez wcześniejszego uzgodnienia, bojąc się że np. trafią w ręce zwolenników polowań na ptaki i po prostu zostaną wyrzucone. Dlatego wysłaliśmy kilkaset e-maili i wiele telefonów, prosząc o zgodę na udział w naszej akcji. Mimo tego, że „udział” miał polegać jedynie na przekazaniu prac i listów dzieciom, większość szkół nie wyrażała zgody. Zapewne bojąc się negatywnych reperkusji ze strony lobby myśliwych/kłusowników. Nawiązaliśmy kontakt z BirdLife Malta i dzięki ich pomocy i siatce kontaktów udało się znaleźć wiele szkół, które zgodziły się na udział w naszej akcji.

Przygotowaliśmy wspaniałe pakiety: przetłumaczone na język angielski materiały edukacyjne, prace dzieci, podpisane listy, sporo informacji o akcji. Wszystkie zostały wysłane pocztą do maltańskich szkół. Kilka pojedynczych pakietów wysłaliśmy również do istotnych polityków i ambasador Malty w Polsce.

Część szkół skontaktowała się później z nami, przesyłając linki do swoich relacji i galerii zdjęć! To fantastyczne uczucie, widzieć nasze prace w rękach uśmiechniętych młodych obywateli Malty 😀 Co więcej, kilka szkół przygotowało specjalne wystawy i przeprowadziło zajęcia edukacyjne w oparciu o nasze materiały! To nie koniec!! Dwie szkoły postanowiły zrewanżować się własnymi paczkami – otrzymaliśmy niesamowite listy i prace, które później przekazaliśmy dzieciom w Polsce. Dokładnie na to liczyliśmy, na to poczucie międzynarodowej współpracy, bez której nie uda się ocalić stworzeń żyjących bez granic, w krajach o tak różnych kulturach, obyczajach i systemach prawnych.

Zwieńczeniem akcji była druga wystawa w Polsce, zorganizowana przez naszych przyjaciół w Cieszynie. Bardzo dziękujemy! Bez waszego ogromnego wkładu ta akcja nie byłaby taka sama.

Zakończenie akcji i przygotowania do II edycji

O problemach na Malcie piszemy również na bieżąco w dziale „Aktualności | Malta”. W tym miejscu znajdziecie też informacje o problemach ptaków migrujących w całym basenie Morza Śródziemnego, między innymi na Cyprze, we Włoszech, Egipcie, Libanie i Francji. Piszemy również o nich na naszym profilu Facebook.

Tym samym zakończyliśmy pierwszą edycję naszej akcji. Cały czas będziemy pisać i raportować o sytuacji Malty, ale przenosimy się do Francji, gdzie nasze ptaki siewkowe (np. kuliki wielkie i czajki) lecą na zimowiska i trafiają na szczyt sezonu łowieckiego. II edycja naszej akcji będzie skierowana do młodych obywateli Francji. Do zobaczenia!