CABS. Demontaż siatek kłusowników

Bazy wojskowe na Cyprze uważane są przez wiele osób za najniebezpieczniejsze miejsce dla ptaków w Europie. W wyniku tylko dwudniowej akcji organizacji Comittee Against Bird Slaughter znaleziono i zdemontowano 274 nielegalnych sieci, o łącznej długości ponad 10 kilometrów!

Skala kłusownictwa w tych bazach jest szokująca. Są one na terytorium zarządzanym przez Wielką Brytanię. Mimo zapewnień sprzed kilku miesięcy władze w dalszym ciągu nie chcą w żaden sposób zająć się problemem. Alex Heyd z CABS powiedział:

Sytuacja w bazach jest gorsza niż kiedykolwiek. Za każdym razem gdy tu jesteśmy idziemy w te same miejsca. Odnajdujemy te same stanowiska, tym samych kłusowników, stosujących te same nielegalne urządzenia. Nagrane odgłosy ptaków wabią z wielu kilometrów inne ptaki, które wpadają w sieci kłusowników. Biorąc pod uwagę to, że sieci są rozmieszczone co kilkadziesiąt metrów i są widoczne z lokalnych dróg i autostrady – zaangażowanie zarządców baz w zapewnienie ochrony ptaków jest co najmniej niesatysfakcjonujące.

Dedykowana jednostka policji teoretycznie składa się z 11 osób. Ale przez dwa lata udało im się reagować w zaledwie 62 wypadkach. Wg CABS każdego dnia aktywnych jest ponad 150 stanowisk. Jednostka policji zatem jedynie dotyka czubka góry lodowej.

CABS: Cypr

Nawet ostrożne szacunki wskazują, że na niewielkich terenach baz zarządzanych przez Wielką Brytanię ginie rocznie ok. milion ptaków. Aktywiści i przyrodnicy deklarują chęć współpracy z komórką policji odpowiedzialną za ochronę ptaków, ale wszystko sprawia wrażenie działań pozorowanych i próby zmylenia opinii publicznej.