Już za tydzień w weekend 16-17 marca II edycja akcji społecznego monitoringu wróbli i mazurków w Warszawie: #wróbliczenie! Przeprowadzamy ją jako Psubraty wspólnie z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.

Akcja ma dwa podstawowe cele:

  1. Objęcie wróbli i mazurków wieloletnim monitoringiem, w celu identyfikacji zagrożeń w utrzymaniu i rozwoju populacji tych gatunków, przede wszystkim w przestrzeni miejskiej. Opracowanie dokumentów dobrych praktyk i walka o wdrażanie ich w życie.
  2. Popularyzację tematyki ptaków i włączenie jak największej ilości mieszkańców w obserwacje przyrody i zainteresowanie się życiem i problemami ptaków.
    Zasięg akcji, udział obserwatorów

Jeśli mieszkasz w Warszawie, zapraszamy do wzięcia udziału. Wystarczy wyjść na spacer w najbliższej okolicy, a po spotkaniu grupki wróbli lub mazurków (kuzynów wróbli) zarejestrować tę obserwację w specjalnym formularzu. To bardzo, bardzo proste. Wszystko jest czytelnie opisane i wyjaśnione na stronie akcji: wroble.org.

W tym miejscu możecie zobaczyć mapy, wykresy i analizy, które powstały na podstawie danych z I edycji. Najważniejsze dane pochodzą od tzw. OPIEKUNÓW OBSZARÓW, czyli osób, które zarezerwują sobie wcześniej jakąś małą część miasta (Warszawę podzieliliśmy na 1700 takich obszarów) i dokładnie policzą tamwróble i mazurki. Każdy z was może zarezerwować sobie jeden lub kilka takich obszarów i policzyć dokładnie wróble i mazurki. To zapewni nam najlepsze dane, a wam wieczną chwałę  Jak zostać opiekunem obszaru?

➊ Wybierz powierzchnię (jedną lub więcej), na której chcesz policzyć ptaki: https://wroble.org/wez-udzial/. Znajdziesz tu mapkę, na której możesz podejrzeć numery i granice powierzchni (każda z nich to teren mniej więcej jednego osiedla). Wypełnij krótki formularz, podając nam numery wybranych powierzchni. Zatwierdź klikając „Wyślij” ! 

➋ W najbliższy weekend 16-17 marca wyjdź na spacer i policz dokładnie wróble i mazurki w miejscach, którymi się opiekujesz! Za każdym razem gdy spotkasz grupę ptaków, wprowadź dane używając smartfona  Link do formularza znajdziesz pod dużym żółtym przyciskiem „WPROWADŹ WYNIKI” na stronie https://wroble.org/.

➌ Za pierwszym razem gdy otworzysz formularz na telefonie zostaniesz poproszony o zgodę na lokalizację – zgódź się, to koniecznie abyśmy zapisali dokładne informacje o miejscu obserwacji! Wprowadzaj obserwacje: liczbę ptaków (pojedyncze ptaki lub całe grupki, wróble i mazurki bardzo lubią towarzystwo  ), a także podstawowe informacje o otoczeniu 

➍ Śledź rezultaty #wróbliczenia, znajdziesz je tutaj już po kilku dniach od zakończenia II edycji: https://wroble.org/wrobliczenie/. Zobacz jak mają się ptaki w twojej okolicy w porównaniu do innych dzielnic w Warszawie.